19/06/2025

Belfa maakt winnaars Facility Awards 2025 bekend en trekt aan de alarmbel

Baptiste Daveau (Gewestelijke Overheidsdienst Brussel), Tessa Fermont (Bioscape Services-Gent) en Frédéric Kain
(Euroclear-Brussel) zijn de laureaten van de Facility Awards 2025, die door beroepsvereniging belfa werden bekroond op een gala-avond in de hoofdstad op 22 mei. In de marge van de festiviteiten heerst echter ook bezorgdheid over de toekomst van het beroep, met een vergrijzende beroepsbevolking en een verschraling van het opleidingsaanbod.

Tanja
Barella

Facility Manager of the Year: Baptiste Daveau (Gewestelijke Overheidsdienst Brussel)

Baptiste Daveau is al sinds 2010 aan de slag bij de GOB, waarvan tien jaar op de dienst Facilities. “Voordat ik hier aankwam, was Facilities een afdeling waar alles door elkaar liep. In tien jaar tijd heb ik een stabiele en efficiëntere structuur opgebouwd met en rond 150 mensen,” vertelt Baptiste Daveau. ”Deze award is een grote bron van vreugde en trots voor alle mannen en vrouwen die zo hard werken voor onze mooie regio. Het is een blijk van erkenning voor mij en mijn teams, maar ook een boost voor het imago en het moreel van de Brusselse openbare dienst”, aldus
Daveau.

baptistedaveau

Publieksprijs: Frédéric Kain (Euroclear, Brussel)

Frédéric Kain is architect van opleiding en werkte bij AXA, Siemens, PWC en Colliers International alvorens in 2019 als Head of Facilities aan de slag te gaan bij de effectenreus Euroclear, waar hij verantwoordelijk is voor kantoren in 20 landen, waar zo’n 6.000 mensen werken. “Toen ik in 2019 startte, werd de werkplekinrichting beheerst door een ‘one size fits all’-benadering. Ik slaagde erin het management te overtuigen dat deze visie niet meer de standaard is. Ik heb ook onderhandeld over de grote verschuiving binnen onze organisatie naar nieuwe methoden van werken. Meer in het algemeen denk ik dat ik erin geslaagd ben om de afdeling Facilities zelf te transformeren van een puur operationele rol naar een tactische en voortaan ook met strategische capaciteit. Facilities is nu in staat om de besluitvorming te beïnvloeden.”

frederickain

Young Professional of the Year: Tessa Fermont (Bioscape Services, Gent)

Tessa Fermont studeerde in 2015 af in het middelbaar. Drie jaar, een bachelor `Facility Management en een buitenlandse stage later kon ze niet wachten om aan de slag te gaan bij Bioscape Services. Daar is ze vandaag verantwoordelijk voor diverse biotechsites, plus enkele klassieke kantoren en appartementen. Het sociale aspect staat voor Fermont centraal: “Ik beschouw facility management echt als een front office job. Daarom vind ik het ook zo belangrijk dat mijn bureau meteen in de inkomhal van het bedrijf ligt. Deze award is voor mij opnieuw een bevestiging dat ik in 2015, ondanks het gebrek aan duidelijke richting, de juiste keuze gemaakt heb.”

tessafermont

Reden tot bezorgdheid
Naast reden tot feesten is er voor belfa, dat met meer dan duizend leden de leidende beroepsvereniging in ons land is, echter ook reden tot bezorgdheid. Want ook in de Facility-sector slaat de vergrijzing toe, met krapte tot gevolg. Bovendien wordt ook de instroom bedreigd, nu de enige
Nederlandstalige bacheloropleiding in ons land afgeschaft is: een gat waar, zo hopen ze bij belfa, misschien een andere opleidingsinstelling kan inspringen.

“Facility Manager is een enorm boeiend en veelzijdig beroep, dat mensen de kans geeft hun talenten op verschillende vlakken te ontplooien. Bijzonder aantrekkelijk en uitdagend, maar jammer genoeg te weinig zichtbaar of bekend bij jongeren en het grote publiek. Daar willen we met belfa, als community van meer dan 6.000 mensen uit de sector, iets aan doen, door mensen samen te brengen, de vlag van onze sector uit te dragen en Facility Managers de erkenning en zichtbaarheid te geven die ze verdienen”, aldus Tanja Barella, directeur van belfa. “Volgend jaar vieren we de twintigste editie van onze Awards: hopelijk hebben we dan nieuwe redenen tot vieren!”

Auteur: belfa. Foto’s: Onlyne