Evolutie van Facility Management, technologie en het werken

Planon nam het initiatief voor een ronde tafel met internationale experten uit de wereld van Facility Management om te polsen naar hun visie en verwachtingen voor het vakgebied in het post-Corona tijdperk. Dat de evolutie van technologische ondersteuning en het grondig veranderde werken daarbij niet buiten beschouwing konden gelaten worden, spreekt voor zich.
John Raspin, partner bij Frost & Sullivan, directeur energie- en milieupraktijken: “Succesvolle hybride werkstrategieën zijn uiterst complex en er is geen standaardmodel dat bedrijven direct kunnen implementeren. Men moet zich vragen stellen over de medewerkersbetrokkenheid, samenwerking, ruimtegebruik en vele andere gebieden. Hoewel de pandemie bedrijven gedwongen heeft om interesse te tonen in hybride werkstrategieën, verwacht ik zelf dat we iets sneller terug zullen keren naar onze oude gewoonten dan wat sommige mensen misschien verwachten”.
Service providers passen zich aan
Zullen service providers specifieke oplossingen uitwerken gericht op één site of eerder opteren voor één universele oplossing?
John Raspin (Frost & Sullivan): Naar mijn mening zullen alle leveranciers zeker proberen zich te concentreren op site-specifieke oplossingen voor klanten, maar aangezien de meeste van hen ook steeds meer op weg zijn naar een platform gebaseerde oplossing, zullen ze neigen naar standaardisatie van dit platform. Nu het gebruik van de cloud en IoT steeds vaker voorkomen - ten koste van fysieke infrastructuren - zullen we steeds vaker gemeenschappelijke platformen zien die kunnen geconfigureerd worden volgens de behoeften van de individuele klant, met focus op een site of een klant in het bijzonder.
Brett Spindler, Senior Director Building Enterprise Solutions bij Schneider Electric: We gaan van een op configuratie gebaseerd model naar een op personalisatie gebaseerd model. We hebben nog steeds een unieke persoonlijke ervaring, maar in plaats van fysiek in de oplossing te worden geprogrammeerd, is deze geconfigureerd.
De belangrijkste aanbevelingen van de panelleden
Henriette Weiß, Global Head of Workplace Solutions bij Philips Real Estate: Ik raad aan om van communicatie een prioriteit te maken. Betrek al uw medewerkers erbij, HR, IT, maar ook vastgoed- en facility managementteams.
Brett Spindler (Schneider Electric): De pandemie is nog niet voorbij en we moeten ons ervan bewust zijn dat we ons nog steeds in een transformatieproces bevinden. We moeten onze werkruimten inrichten volgens de behoeften van mensen en de veiligheid van onze medewerkers en bezoekers blijven waarborgen.
Sander Grünewald, Global Head of Real Estate Advisory, partner en Lead of Real Estate Advisory bij KPMG Nederland: Volgens mij moeten werkgevers een verbonden en holistische datagedreven strategie uitwerken. Focus op duurzaamheid en de werknemerservaring, en hoe u de komende jaren uw belangrijkste doelen op deze vlakken gaat bereiken.
John Raspin (Frost & Sullivan): Alle bedrijven moeten het onderscheid maken tussen hun huidige back-to-office-strategieën en de toekomst van het werk op langere termijn. We hebben de voorbije 12-18 maanden een grote verandering doorgemaakt, maar dat betekent niet dat we nu het antwoord hebben voor de toekomst op langere termijn. Haast je niet in vijf- of tienjarenplannen: het is onmogelijk om te weten wat de toekomst brengt.

.
.