Facility Awards: Sodexo, eigen werkomgeving als proeftuin
De nominatie voor de Belfa Awards gaat specifiek over wat het bedrijf als werkgever betekent voor de medewerkers en bezoekers van het Belgische hoofdkantoor. Projectmanagers Elies Neukermans (38) en Michaël Van Achter (42) vertellen hoe facility management bij Sodexo uitgroeide tot een strategische hefboom voor welzijn, duurzaamheid en innovatie. “Facility management bij Sodexo is veel meer dan een ondersteunende dienst. Onze afdeling vormt de schakel tussen strategie en operatie en ondersteunt alle interne teams. We gebruiken daarvoor Sodexo’s uitgebreied Facility-platform met sector¬experten We bewaren daarbij het duidelijke onderscheid met het eigen Facility-departement van het ARIA-hoofdkantoor, dat zijn eigen verantwoordelijkheden en scope behoudt. We zijn een centrale stafdienst binnen Aria en werken nauw samen met HR, IT, communicatie en finance.” De verantwoordelijkheden zijn breed. Dat gaat van gebouwbeheer, onderhoud, schoonmaak, receptie, werkplekinrichting, mobiliteit en duurzaamheid tot events, banqueting en de Food & Coffee bar. Daarnaast heeft FM een duidelijke adviserende rol rond huisvesting, wellbeing, innovatie en ESG-rapportering.
De grootste noden van Sodexo op facilitair vlak waren duidelijk: een moderne, flexibele werkomgeving, sterke duurzaamheidsprestaties en digitale ondersteuning. Die noden zijn de voorbije jaren wel geëvolueerd. “Facility moet vandaag inspelen op veranderende werkmodellen én op veranderende verwachtingen” zegt Neukermans. “Hybride werken vraagt modulariteit. Dat vraagt een andere mindset dan tien jaar geleden. Medewerkers verwachten ook dat hun werkgever meer aandacht heeft voor welzijn en cultuur. De maatschappelijke verwachtingen rond duurzaamheid zijn ook voor Sodexo belangrijke drijfveren. Daarnaast zijn data en IoT-systemen onmisbaar geworden. Want het blijft zaak om de kosten te optimaliseren.”
Duurzaamheid en technologie hand in hand
Met Green City Move maakte Sodexo een radicale ommezwaai van een gebouw met 6 verdiepingen en 195 parkings naar een compact, duurzaam en centraal gelegen gebouw in het Generali Aria complex in Brussel. Het gebouw is future proof, duurzaam en data gedreven en behaalde een BREEAM Excellent-certificering. “De verhuizing was geen esthetische oefening, maar een strategische keuze. Het vorige gebouw was verouderd, weinig flexibel en niet meer aangepastr aan de huidige noden van hybride werken zoals activity based working, samenwerking en spontane ontmoeting tussen collega’s.
Ondanks inspanningen om het energieverbruik te verminderen, strookte het niet langer met de ambities van Sodexo”, duidt Van Achter.
De cijfers spreken voor zich. De kantooroppervlakte werd met meer dan 60 procent gereduceerd. Het aantal parkeerplaatsen daalde van 195 naar 7 transitplaatsen. Hybride werken werd de norm. De focus verschoof naar samenwerking, ontmoeting en welzijn. “Het ging niet alleen om minder vierkante meters”, zegt Neukermans. “We wilden een omgeving creëren die energie geeft en mensen samenbrengt.” Het hoofdkantoor fungeert daarnaast bewust als proeftuin. “Nieuwe concepten en technologieën worden hier getest voordat ze eventueel uitgerold worden bij klanten. We beschouwen onze eigen werkomgeving als een laboratorium”, vult Van Achter aan.
Duurzaamheid werd structureel geïntegreerd in het project. Zo werd 80 procent van het meubilair hergebruikt. Er kwam een duidelijke mobiliteitsomslag richting openbaar vervoer en zachte mobiliteit. Ook in het gebouwbeheer ligt de lat hoog. Technologie speelt daarbij een sleutelrol. Via Digital HQ wordt het gebouw als smart building aangestuurd. “Data over de bezetting en het energieverbruik helpen om ruimtes efficiënter te gebruiken. Met Dynamic Cleaning wordt schoonmaak dan afgestemd op reële bezettingscijfers in plaats van vaste schema’s”, weet Elies Neukermans. Daarnaast introduceerden we de AUUM-glazenreiniger. Dat is een duurzame oplossing om herbruikbare glazen snel en waterbesparend te reinigen. Het zijn concrete ingrepen die samen een structurele impact hebben.”
Hospitality als beleving
Een opvallend element in het nieuwe hoofdkantoor is Crema and More, het veggie-based bedrijfsrestaurant dat tegelijk fungeert als publieke Food & Coffee bar. Het is een ontmoetingsplek voor medewerkers én buurtbewoners. “Hospitality zit in ons DNA”, benadrukt Van Achter. “We wilden een plek creëren waar mensen graag blijven hangen, waar teams elkaar spontaan ontmoeten en waar ook externe bezoekers zich welkom voelen.” Door facilitaire dienstverlening harmonieus met andere huurders in het gebouw te organiseren, ontstaan schaalvoordelen. “Die synergie verhoogt niet alleen de efficiëntie, maar ook de kwaliteit en consistentie van de aangeboden diensten. Sodexo neemt zo een actieve rol op in de uitstraling van het gebouw en in de buurt.”
Het project is intussen afgerond, maar de optimalisatie loopt door. Elies Neukermans licht toe: “We verfijnen nu Digital HQ verder om het energieverbruik nog beter af te stemmen op het gebruik van de ruimte. Op basis van actuele bezettingsdata wordt Dynamic Cleaning verder uitgerold. Zo worden nieuwe duurzame technologieën, zoals Green Office met onder meer slimme vuilnisbakken, getest.” Ook community building krijgt de nodige aandacht. “Via interne communicatie en schermen in het gebouw zetten we actief in op culturele activiteiten in het centrum van Brussel. De ambitie is om nog sterker te verbinden met de omgeving.”
Meer dan een nominatie
De nominatie voor de Belfa Facility Awards betekent voor Sodexo in de eerste plaats erkenning. “Dit is een erkenning voor de strategische rol van facility management, die duurzaamheid en technologie integreerden in een nieuw hoofdkantoor, zonder daarbij de focus op de beleving voor de medewerkers daarbij uit het oog te verliezen. Voor de teams is het ook een bevestiging dat hun inspanningen zichtbaar zijn. Tegelijkertijd is het een signaal dat we op de juiste weg zitten”, besluiten Neukermans en Van Achter. “Green City Move was geen verhuisproject. Het was een cultuurproject.”
Voor de projectmanagers ligt de toekomst van facility management in een combinatie van mensgerichtheid, duurzaamheid en digitalisering. “FM moet flexibel blijven, innovatief denken en tegelijk fungeren als strategische partner binnen de organisatie. Het hoofdkantoor blijft daarbij een showcase en proefomgeving. Een plek waar nieuwe concepten getest worden, waar hospitality tastbaar wordt en waarop medewerkers trots kunnen zijn.”
Globale speler, lokale verankering
Sodexo werd in 1966 opgericht door Pierre Bellon en groeide uit tot een wereldleider in duurzame voeding en kwaliteitsvolle ervaringen in elke levensfase: learn, work, heal and play. Met 426.000 medewerkers in 43 landen bedient het bedrijf dagelijks 80 miljoen consumenten. In België is Sodexo actief sinds 1971. Vandaag telt de organisatie ongeveer 3.200 medewerkers, verspreid over zo’n 500 sites. Dat zijn niet alleen bedrijfsrestaurants, maar ook zorginstellingen, scholen, universiteiten en defensielocaties. De chequesafdeling gaat sinds 2025 verder onder de naam Pluxee.
Foto's: Sodexo