25/11/2025

FM Day 2025 draait rond duurzaamheid en digitale transformatie

Onlangs vond in de Brabanthal in Leuven de negende editie van FM Day plaats. FM Day, het congres van belfa in samenwerking met de netwerkdag van FM Magazine, bracht een 350-tal bezoekers op de been. Facility managers kwamen samen rond het thema ‘The Future of Facility Management’, in het bijzonder rond duurzaamheid en digitale transformatie.

Philip
Declercq

Voor het eerst organiseerde FCO Media twee events - FM-Day (samen met belfa) en Hotel Business Event - onder één dak. Een 60-tal exposanten uit diverse branches stelden hun nieuwste producten en diensten voor aan in hoofdzaak Facility managers, aankopers en bedrijfsleiders. Op de druk bezette beursvloer konden bezoekers nieuwe contacten leggen en innovatieve oplossingen ontdekken. De verzorgde catering en de ruime netwerkmogelijkheden zorgden mee voor goede interactie en aangename drukte. Naast de beurs was er het belfa-congres met keynotes en interactieve gesprekken waarin vooraanstaande experts en ervaren professionals hun inzichten deelden. Elke bezoeker kon à la carte kiezen uit actuele FM-issues. De terugkeer van FM-Day naar Leuven blijkt een geslaagde zet. “Topsprekers over actuele FM‑onderwerpen, een event met de nieuwste producten en diensten én netwerken in een sfeervol kader: dat is FM‑Day”, vatte Tanja Barella, director belfa, het samen.

‘Skiing won’t save us’
Met zes boeiende workshops bood het belfa congresprogramma een inhoudelijk gevarieerd aanbod met voor elk wat wils. Joachim Vleminckx, specialist in energiemanagement van Enersee, had het over hoe de kracht van AI de Facility Manager meer efficiëntie en meer controle kan opleveren. Lees: kosten verlagen, onderhoud optimaliseren en energieprestaties verbeteren. Data gestuurde inzichten vervangen reactief onderhoud door een proactieve aanpak. Hij ziet 2 grote stappen: leg patronen bloot, ontdek betekenisvolle ‘verborgen’ veranderingen, enerzijds, en zoek de hoofdoorzaak, leg prioriteiten en onderneem actie, anderzijds. Zo identificeer je sneller verbeterpunten, verminder je storingen en houd je controle.”
Met zijn visie voor een duurzaam gebouwde omgeving keek Bart Lemmens, Expert Lead Sustainable Buildings bij Arcadis, op een andere manier naar de toekomst. Met de baseline ‘Skiing won’t save us. The need for Bold Carbon Actions’ zette hij de zaken op scherp. Becijferd. Meer dan 70% van onze gebouwen voldoet niet aan de toekomstige normen. In Brussel nam de beschikbare kantoorruimte in de periode 2021-22 met 1,7 % af, toch steeg het leegstandspercentage verder tot 8,7%. Hij daagde de trias energetica uit en pleitte voor een nieuwe, pragmatische aanpak. Met tips voor Facility Managers om de huidige status van hun gebouwenportfolio juist in te schatten en het momentum te grijpen. “Zorg voor een actieplan en een tijdslijn om de duurzaamheidsdoelstellingen te behalen. Weet wat je grootste uitdaging of bottle-neck is om deze te bereiken”, sloot hij af.

‘Mind the circularity gap’
Na de koffiepauze was de floor voor Quantum, een bedrijf dat 100% focust op het begeleiden van tenants in de corporate real estate sector. Onder het thema “ESG meer dan alleen groen. De verborgen strategie voor gebruikerswaarde” hadden oprichters Kristof van Renterghem en Nicolas Martin het over hoe een zakelijke gebruiker een duurzame gebruiker kan worden. Building Occupancy Performance is dé sleutel om je real estate footprint te reduceren, comfort en aantrekkelijkheid te verhogen, voldoende flexibiliteit en risicobeperking in te bouwen, en op die manier huisvestingskosten te reduceren.
Het Nederlandse PHI Factory / The 2B Collective helpt organisaties om sneller de stap naar een circulaire economie te zetten. Yvette Watson enthousiasmeerde de toehoorders met haar visie op hoe Facility Management de wereld kan veranderen. Uit een goed onderbouwd rapport bleek de circulariteitsgap in 2018 9,1% te bedragen en in 2023 7,2%. Hoeveel zal de gap in 2025 bedragen? vroeg ze zich af. Ze deelde best practices en tools die echte gamechangers kunnen zijn voor facility managers en sloot af met een citaat van Jay D. Gould over de grootste uitdaging die ons te wachten staat: “We messed up the world by accident, imagine what we can fix with intent?”

FMDay2025
Een 60-tal exposanten uit diverse branches stelden hun nieuwste producten en diensten voor.
FMDay2025
Uit het belfa-congres met workshops kon de bezoeker actuele FM-issues à la carte uitkiezen.
FMDay2025
De verzorgde catering en de netwerkmogelijkheden zorgden voor goede interactie en aangename drukte.
FMDay2025
FM Day 2025 bracht een 350-tal bezoekers - Facility managers, aankopers en bedrijfsleiders - op de been.

‘The war on talent is over, talent won’
“Is de toekomst van werk flexibel?”, vroeg Kevin Van den Bosch, Country Manager bij IWG, specialist in hybride werken, zich af. Hij kwam met verrassende cijfers. Uit onderzoek blijkt dat hybride werken een evidentie wordt. 78% van het aantal kenniswerkers wil flexibiliteit van locatie. Wat werkgedrag betreft, vindt 65% van de Gen Z generatie dat de kantooromgeving moet aansluiten op hun levensstijl. Met als leuke quote: ‘The war on talent is over, talent won’. Ook het leasen van gebouwen kent een opmerkelijke evolutie. 43% van de corporate bedrijven denkt eraan om hun lange termijn leasing van kantoren te reduceren tegen 2027. “We gaan van Flex naar fluid. Real estate gaat niet langer over het aantal m², eerder over… koffiebonen en korte broeken. Lees over onze emotionele voetafdruk”, sloot hij af.
Consultant Kris Van der Veken ging dieper in op de laatste ontwikkelingen op het gebied van wetgeving en slimme EV-mobiliteit. Over het verplichte mobiliteitsbudget dat vanaf 1 januari 2026 van kracht wordt in ons land gaf hij deze tips mee: “Stippel nu uw beleid, payroll flows en leverancierskeuze uit. Kies voor een helder TCO-model en communiceer dit op een eenvoudige manier. Plan een pilootproject in het 1e kwartaal van 2026 en scale dit up in de 2 volgende kwartalen. Meet maandelijks de progressie, kosten en CO2-impact. Volg de wetgeving op de voet en bereid uw mobiliteitsbudget 2.0 voor.”

Op de beursvloer
Een korte bevraging bij enkele exposanten en bezoekers over deze FM-Day leerde het volgende. DTplan uit Izegem, specialist integrator in het optimaliseren en beheren van technische installaties in gebouwen, nam voor de eerste maal deel aan FM-Day. Manager Sam Tytgat: “Onze trigger voor deelname was de exposantenlijst. Naast concullega’s staan hier ook partner-bedrijven waar we regelmatig mee samenwerken. Dat creëert een meerwaarde. Pluspunt is ook dat we vooral decision makers over de vloer krijgen, zowel uit facilities als uit de hotelbranche. Multi site klanten zijn voor ons een interessante doelgroep, denk bv. aan retail maar ook aan de Vlaamse overheid, ziekenfondsen enz. Vaak zijn zij nog niet bekend met wat wij precies doen. DTplan pint zich niet vast op sectoren of events, maar deze FM-Day valt in de smaak.”
Gerald Blockeel van Gatehouse, specialist in digitale bezoekersregistratie uit Vichte: “Deze editie trekt zowel Facility Managers als professionals uit het hotelwezen aan. Hét pluspunt aan dit eendagsevenement is de beperkte investering in tijd en middelen en het feit dat je heel wat potentiële klanten op één dag kan ontmoeten. Tot nu kregen we relatief weinig bedrijven actief in voeding en farma over de vloer. Bij de vorige editie was dit wel het geval. Nu komt de interesse eerder uit diverse hoeken: bv. chemiesector, universiteiten… Sowieso ook omgevingen waar toegangsregistratie en veiligheid hot issues zijn. Steeds meer grote ondernemingen gaan op zoek naar cloud-evacuatieplannen en veiligheidsfilmpjes voor hun bezoekers.”

FMDay2025
Tanja Barella, director belfa, leidde het congres in goede banen.
FMDay2025
“De kracht van AI kan de Facility Manager meer efficiëntie en meer controle opleveren” -Joachim Vleminckx van Enersee.
FMDay2025
Yvette Watson van PHI Factory / The 2B Collective deed een wake-up call rond de circulariteitsgap.
FMDay2025
Met de baseline ‘Skiing won’t save us. The need for Bold Carbon Actions’ zette Bart Lemmens van Arcadis de zaken op scherp.

Vanouds affiniteit met facilities
Bezoeker Danny Dockx, Verantwoordelijke Gebouwen en Facilities bij Bank van Breda in Antwerpen, ook op de vorige FM-Day present, vindt de formule best geslaagd. “Binnen de bankwereld zit de Facility Manager door zijn specifieke functie soms wat op een eilandje. Dit kan leiden tot een tunnelvisie. FM-Day is een uniek event waar je in interactie kan gaan met concullega’s en experten in diverse branches. De banksector heeft vanouds affiniteit met facilities. Zaken zoals het straks verplichte mobiliteitsbudget bv. - nvdr één van de thema’s op het belfa congres - zijn reeds ingeburgerd bij ons. Wat uiteraard niet wegneemt dat ook bij ons duurzaamheid hoog op de agenda blijft staan.” De volgende FM-Day vindt plaats op 22 oktober 2026.
www.fmday.be
Door Philip Declercq – Foto’s FCO Media